HAKKA KOHE SÕITMA!

2022 NB Quality GT 3. etapp: Kappet võitis ja eksis, Vendla võitis ega eksinud

Eesti 2022. aasta e-autospordi meistrivõistluste GT-sarja kolmas etapp peeti 20. veebruaril Bahreini rajal. Eelkvalifikatsioonis osales 43 sõitjat, kuid punktiarvestuses teist kohta hoidnud Paul August Lääne haiguse tõttu starti ei tulnud. Kui kiiremad sõitjad ei pidanud A-finaali koha pärast eriti pingutama, siis seda vihasem võitlus käis tagapool. 28. ehk viimasena otse edasi pääsenud Gert Rüütli (Bentley) kaotas 20. koha saanud Alo Aarelale (McLaren) vähem kui 0,3 sekundit.

Kvalifikatsioooni võitis taas sarja liider Risto Kappet, seekord oli edu Gert Raudsepa (mõlemad Audi) ees 0,223 sekundit. Kolmanda koha sai parima Bentley sõitjana Kevin Korjus, kes kaotas Raudsepale vaid 0,074 sekundit.

15-minutilises sprindis asus Kappet kohe juhtima. Vahe lähima jälitaja ees ei ulatunud kordagi üle kolme sekundi, teisalt ei suutnud keegi ka Kappetit otseselt ohustada. Olulisemad sündmused hakkasid toimuma kolmanda ringi algul, kui teise-kolmanda koha pärast võidelnud Raudsepp ja Korjus peasirge lõpus küljed kokku panid. Raudsepp tegi pirueti ja langes kolmanda kümne keskele, Korjus aga kaotas vaid ühe koha Jimi Nisulale (Bentley). Ring hiljem aga sai Korjus täpselt samas kohas kerge kõksu Rait Kilgilt (Bentley) ja nüüd oli tema kord piruett teha. Seda kasutas ära Mario Vendla (Bentley), kes tõusis Kilgi ette kolmandaks, kuid hilisemad karistused kukutasid 9. kohale. Esineliku järjestus püsis lõpuni ning Kappet võttis teise sprindivõidu järjest. Esikümnesse mahtus kolme Audi kõrvale tervelt seitse Bentleyt. Korjus ületas finišijoone 11. kohal, kuna 17. kohaga lõpetanud Raudsepp jäi üldse punktideta.

Põhisõitu, kuhu kvalifikatsiooni esimesed kaheksa stardivad pööratud järjestuses ja 60 minuti jooksul tuleb ka boksis rehve vahetada, alustasid esireast Laur Uusmägi (Audi) ja Mario Vendla. Kui liidrid pääsesid esimesest kurvikaskaadist Uusmägi juhtimisel puhtalt läbi, siis Indrek Reemetsa (Audi) ja Enno Tubina (Bentley) kontaktist alguse saanud ahelreaktsioon nõudis ohvreid ridamisi. Hõlpu ei antud ka Kappetile, kes avaringil suruti lausa esikümnest välja. Selleks ajaks oli juhtima tõusnud Vendla ja teinud Uusmägiga ligi kahesekundilise vahe sisse

Teise ringi lõpus aga sai näha haruldast sündmust – Risto Kappeti eksimust. Kappet otsis võimalust Silver Piirmetsast (Bentley) mööduda, kui viimases kurvis konkurendile kergelt taganurka sõitis, ise pirueti tegi ja 21. kohale pudenes. Veelgi halvemini käis Raudsepa käsi. Talle sõitis teisel ringil otsa Reemets ja Raudsepp langes suisa kolmanda kümne lõppu. Ring hiljem põrkas ta veel kokku Sander Sasiga (McLaren) ja see rikkus päeva lõplikult.

Veerandtunnise sõidu järel oli Vendlal Kilgi ees 2,6 ja Korjuse ees 5,1 sekundit edu. Kappet oli tõusnud 11. kohale, kaotust Vendlale 23 sekundit. Kuna 32 sõitjat 34st tuli starti sisuliselt täispaagiga, oli boksipeatuste aken väga lai. Lauri Laidna (Bentley) tuli rehve vahetama juba üheksandal ringil, liidrite hulgas alustati boksivisiite 12. ringil. Kõige kauem, 20. ringini väljas püsinud Rait Kilk tõusis tänu sellele sõitu ka juhtima. Tema taktikale aga pani tahtmatult põntsu Toomas Vabamäe (McLaren), kes tegi pirueti otse liidri ees ning Kilgil ei õnnestunud otsasõitu vältida.

Lõpuni jäi sel hetkel veel 20 minutit ning Kilk naasis boksist kolmandal kohal. Vendla hoidis kindlalt liidikohta, Korjus kaotas talle viis ja Kilk 16 sekundit, kuna Nisula istus otse Kilgi tuules. Kappet oli üheksas, pool minutit liidrist maas.

Sõidus esineliku kohad enam ei muutunudki, kuigi värsketel rehvidel Kilk raputas Nisula kohe maha ja jõudis Korjusele 2,5 sekundi kaugusele, kuid Korjus sai karistada langedes sellega 3. kohale. Viimastel ringidel tegi kõva sõitu Piirmets, kes möödus Markus Tammeveskist (Audi), Henri Sinikust ja Mario Haugasest (mõlemad Bentley) ning tõusis viiendaks. Sarnaselt tiimikaaslasele Kilgile oli ka Piirmetsa kiiruse saladus hilise boksipeatuse tõttu värskemad rehvid. Kuuenda koha võttis Haugas, ehkki Kappet jõudis talle täiesti kannule ja ruudulipu said nad 0,7-sekundilise vahega. Esikümne lõpetasid Tammeveski, Sinik ja Laidna.

Kappet oli ka kõrgeima koha saanud Audi sõitja, esimesed kuus kohta võideti Bentleyga. Parimat McLarenit juhtis Siim Kallakmaa, kes lõpetas 11. kohal. Ainus osalenud Ferrari teenis Sander Palu käes 17. koha. Kiireima ringi 1.55,421 tegi Rait Kilk.

Vendla teine järjestikune põhisõidu võit tõstis ta Eesti meistrivõistluste tabelis Kappeti järele teiseks, kuid kuna sprindis on punktivahed suuremad kui põhisõidus, kahanes vahe vaid ühe silma võrra. Kappetil on kolme etapi järel 191, Vendlal 159 ja kolmandaks tõusnud soomlasel Jimi Nisulal samuti 159 punkti. Seni osalenud 54 sõitjast on vähemalt ühe punkti kirja saanud 53. Tiimidest juhib Satellite Racing (Nisula ja Sinik), punkte on teeninud kõik 26 registreerunud tiimi.