HAKKA KOHE SÕITMA!

2022 NB Quality GT 6. etapp: Risto Kappet taas Eesti meister

Eesti 2022. aasta e-autospordi meistrivõistluste GT-sarja eelviimane, kuues etapp sõideti 8. mail Monza rajal. Osalejas 39 sõitjat ning eelmise aasta Eesti meistril Risto Kappetil oli võimalus ennetähtaegselt teine järjestikune tiitel kindlustada. Veel üks oluline tegur oli see, et koguni kolm kiiret ja punktitabelis heal kohal olevat sõitjat – Mario Haugas, Silver Jõffert ja Alex Ivanov – pidid eelmistel etappidel kogutud karistuste tõttu Monzas mõlemat sõitu alustama võistlejaterivi lõpust.

Risto Kappet näitas kvalifikatsioonis, et ei kavatse midagi juhuse hoolde jätta ja tegi seal parima ringiaja 1.45,298. Gert Raudsepp oli teine ja Paul August Lääne kolmas ehk kolm paremat aega läksid Audi sõitjatele. Seekord mahtus esikümnesse ka üks McLaren, Siim Kallakmaa näitas sellega paremuselt üheksandat aega. Monzale tüüpiliselt olid vahed väikesed ja kõik 33 aja saanud sõitjat mahtusid 3,3 sekundi sisse.

15-minutilises sprindisõidus läks Raudsepp juba esimesel pidurdusmaal Kappetist mööda ja asus liidriks. Lääne kaotas oma koha Henri Sinikule (Bentley), kuid omavahel lahingut pidades andsid nad Raudsepale-Kappetile kiiresti poolteist sekundit edu. Viienda koha pärast aga asusid võitlema Jimi Nisula, Rait Kilk, Mario Vendla (kõik Bentley), Markus Tammeveski (Audi) ja Siim Kallakmaa (McLaren).

Teise ringi alguses võttis Kappet liidrikoha Raudsepalt tagasi. Juba järgmises kurvis üritas Raudsepp vastata, kuid äpardunud möödumismanöövriga lasi hoopis mööda nii Siniku kui ka Lääne. Mõni hetk hiljem panid kuuenda koha pärast kembelnud Vendla ja Nisula küljed kokku, Nisula tegi pirueti ja langes teise kümne lõppu.

Järgmisena hakkas Kappeti liidrikohta ründama Sinik, kuid temagi üritus lõppes koha kaotamisega Läänele. See oli võitja selgitamise kohalt oluline hetk. Sõita jäi veel 10 minutit, kuid liider Kappet sai rivaalidega esimest korda selge vahe sisse ja hakkas seda pisitasa kasvatama. Finišis edestas ta lähimat jälitajat juba rohkem kui kolme sekundiga. Tema taga madistasid teise-kolmanda koha pärast ägedalt Lääne ja Sinik. Viimasel oli sirgekiiruses ülekaal, kuid möödasõiduks seda realiseerida ei õnnestunudki, finišijoone ületas Lääne vaid 0,1 sekundit varem. Nende taga aupaklikul kaugusel käis täpselt samasugune duell Kilgi ja Raudsepa vahel, neli minutit enne aja täistiksumist tehtud möödasõit andis lõpuks neljanda koha Kilgile vaid 0,3-sekundilise eduga. Kuuenda koha sai Mario Vendla, tema taga saabusid finišisse ühe sekundi jooksul Tammeveski, Laur Uusmägi (Audi), Jürgen Oppi (Bentley) ja Kallakmaa.

Kappet oli võidu ja selle eest saadud 30 punktiga teinud suure sammu meistritiitli suunas, sest üldarvestuse lähim konkurent Nisula piirdus seiklusrikkas sõidus 14. koha ja seitsme punktiga.

60-minutilist põhisõitu alustas parimalt stardikohalt Kallakmaa. Ajasõidus oli ta üheksas, kuid Alex Ivanovi karistuse tõttu kerkis tulemustes kaheksandaks ja kuna reeglite kohaselt keeratakse kvalifikatsiooni esikaheksa põhisõidu stardirivis ümber, alustaski võistlust kõige eest, kohe tema kõrval Tammeveski.

Tammeveski asuski esimese šikaani järel liidriks, kuna Kallakmaa hakkas vaikselt võistlejaterivis tahapoole vajuma. Esimese ringi superstaar oli aga 34. kohalt alustanud Silver Jõffert, kes selle jooksul möödus koguni 15 kaasvõistlejast. Tõsi, see sisaldas ka esimeses šikaanis raja lõikamist, millele kohtunikud ei pruugi hea pilguga vaadata.

Teise ringi algul pressis Sinik end Tammeveskist mööda liidriks, järgnesid Kallakmaa, Lääne, Kilk ja kuuendana Kappet. Ent võitlus käis kõigi kohtade pärast ja seis muutus vaat et iga kurviga. Riski vältiv Kappet andis küll peatselt kaks kohta ära Nisulale ja Vendlale, kuid püsis siiski kindlalt kaheksandana ja tagantki polnud ohustajaid näha. Seejärel mõneks ajaks võistlus pealtnäha justkui rahunes, vähemalt esikümnes.

Seitsmenda ringi lõpuks, kui sõidetud sai 13 minutit, oli Tammeveski jõudnud liider Sinikule uuesti tuulde ning ring hiljem läks mööda, ka Kilk oli juba nendega koos. Mõni hetk hiljem möödus Kappet Raudsepast ja kerkis seitsmendaks, põhikonkurent Nisula liikus vaid koha võrra eespool. Esikaheksa oli järgnevatest selgelt lahti rebinud ja sai selgeks, et võitja selgub just nende hulgast.

14. ringi alguseks olid Lääne ja tema tuules liikunud Nisula püüdnud kinni pikka aega neljandat kohta hoidnud Vendla. Lesmo kurvide eel hakkas see kolmik ebamugavas kohas ringi sisse tegema Kristjan-Olari Lepingule (McLaren). Vendla pääses turvaliselt mööda, Lääne aga oli pisut hooletu ja põrkas Lepinguga külgepidi kokku. Viimane pääses olukorrast minimaalse ajakaotusega, kuid Lääne tegi pirueti, Nisula sõitis talle otsa ja mõlemad lohisesid veel ka kaitsepiirdesse. Õnneks autod väga viga ei saanud ja vahedki olid nii suureks veninud, et mööda läksid neist ainult Kappet ja Raudsepp.

Sõita jäi sel hetkel veel 39 minutit ning juhtgrupis algasid boksipeatused. Esimesena tuli 15. ringi alguses rattaid vahetama – ja tankima(!) – Kappet, riburada pidi järgnesid teisedki. Vaid liidriks tõusnud Kilk jätkas pikemalt ja pööras boksi alles 23. ringi alguses. Ajastus näis olevat suurepärane, sest ta kaotas vaid ühe koha, mööda läks samuti väga kiire boksivisiidi teinud Vendla. Kilgi järel tuli kolmandana Sinik ning tema järel tihedalt koos Tammeveski, Raudsepp, Kappet ja Nisula. Vendla sai aga liidrikohal püsida vaid ühe ringi, siis läks mööda kõigepealt Kilk, seejärel Sinik ning vahed hakkasid tasapisi venima. Sõita jäi veel 15 minutit ning esikolmikus näis seis selge olevat.

Küll aga käis kõva taplus järgmises nelikus. Tammeveski lasi tiimikaaslase Raudsepa võitluseta mööda, kui sattus seejärel Kappeti ja Nisula rünnakute alla. Kuna viimasedki omavahel pusisid, sai Tammeveski aeg-ajalt pisikesi hingetõmbepause, ent Kappetil-Nisulal polnud probleeme vahe uuesti tasa teha. 26. ringi alguses üritas Nisula teises šikaanis end Tammeveskist ette suruda ja möödasõit oligi juba sisuliselt tehtud, kui autod õrnalt kokku puutusid, Nisula pirueti tegi ja üheksandaks langes. Kappetile oli see nagu taeva kingitus, ta lipsas mööda ka takerdunud Tammeveskist ja tõusis viiendaks.

Nüüd paistis olevat kogu esikümme paigas. Vahed olid mitte just ülemäära suured, kuid selged. Vaid Lääne ja Nisula jätkasid oma poolejäänud duelli, nüüd juba kaheksanda koha peale. Nisula pööras selle vastasseisu enda kasuks, kui sõiduajast oli järel veel 7 minutit. Nüüd oli ta kiireim mees rajal ja tõusis peagi seitsmendaks, mööda kiirust kaotavast Mario Haugasest (Bentley). Sõita jäi sel hetkel veel vaid kaks ja pool minutit ehk kaks ringi. Liider Kilgil paistis võit sisuliselt taskus olevat, sest Sinik kaotas 4, Vendla 7, Raudsepp 10, Kappet 13 ja Tammeveski 15 sekundit.

Eelviimase ringiga kaotas Kilk umbes poole oma edust Siniku ees, kuid selles ei paistnud midagi imelikku – ju sõidab kindla peale. Samal ajal langes järsult ka kolmandat kohta hoidnud Vendla tempo ning edu Raudsepa ees kuivas hirmsa hooga kokku. Haugas, kes oli vahepeal mööda lasknud Lääne ja pudenenud üheksandaks, liikus aga lausa aegluubis.

Võitja sai selgeks veel enne viimase ringi algust, kui Kilk ootamatult boksi keeras – kütus oli otsakorral! Tema asemel tõusis liidriks hoopis Sinik seitsmesekundilise eduga Vendla ees. Kuid viimanegi pidi finišisse jõudmiseks hoo maha võtma ning mööda purjetasid Raudsepp ja Kappet. Neljanda koha Vendla siiski päästis, ehkki mootor lõpetas töö juba sadakond meetrit enne finišijoont ja Nisula jäi maha vaid kaks sekundit. Neljas koht võinuks vabalt minna ka Tammeveskile, kui viimasel ringil poleks teda torpedeerinud ringiga maha jäänud Hardi Riis (Audi). Lõpuks Tammeveski kuues, Paul August Lääne seitsmes ning viimase kahe ringiga neli kohta tõusnud Kallakmaa kaheksas. Esikümne lõpetasid Haugas ja Oppi, seejuures veeres ka Haugas üle finišijoone inertsiga ning Oppi, kelle autos oli kütus vast paarisaja meetri võrra rohkem, kaotas umbes ühe autopikkusega.

Seega sai paljuski otsustavaks Monza raja iseloom. Keskmine kiirus on seal suur ning see tähendab, et kütustki kulub keskmisest enam. Kes boksipeatuse ajal ei tankinud, hoidis küll algul aega kokku, kuid sattus hiljem hätta. Lõpuks sai kütus otsa kuuel sõitjal: Vendlal, Haugasel, Oppil, Jõffertil, Timo Raudsikul (kõik Bentley) ja Alo Aarelal (McLaren). Kilk pääses katkestamisest plaanivälise boksipeatusega, kuid kindlana näinud võidu asemel pidi leppima 15. kohaga. Temalt võidu „pärinud“ Sinik – kes juba boksipeatuste järel oli üsna kindel, et Kilgil võib lõpuks kütusega raskeks minna – tankis kolm liitrit, ülejäänud esikolmikumehed Raudsepp ja Kappet rohkemgi.

Kappetil õigustas kaotuse minimeerimise strateegia end täielikult. Kuigi pikka aega paistis, et kaheksandalt kohalt kõrgemale tal tõusta ei õnnestugi, kergitasid konkurentide eksimused ta viimaks koguni kolmandaks. Veelgi parem: Nisula ja Vendla, kes olid punktitabelis lähimad ohustajad, jäid mõlemad tahapoole. 2022 NB Quality GT kuue etapiga on Kappetil koos 408 punkti, Nisulal teisena 310 ning Vendlal kolmandana 297. Kuna ühe etapiga on võimalik teenida 75 punkti, pälvis Kappet ennetähtaegselt Eesti meistri tiitli – juba teist aastat järjest.

Meistrivõistluste järgmised kohad selguvad viimasel etapil, mis peetakse 22. mail Spa rajal. Seis on ülimalt segane, sest vastavalt reglemendile läheb arvesse kuus paremat etappi seitsmest ja palju sõltub sellest, kui palju punkte kellelgi maha arvestatakse. Põgus kalkulatsioon näitab, et teist kohta püüavad lisaks Nisulale ja Vendlale veel Sinik, Haugas, Kilk ja Lääne. Ka tiitlivõidu taganud Kappet lubas kindlasti osaleda, nii et lihtne ei saa kellelgi olema.

Tiimidest püsib esikolmik muutumatuna. Satellite Racing (Nisula, Sinik) juhib 600 punktiga, Simtech Racing Team (Jõffert, Kilk) on teisena kogunud 529 ja RTECH SimRacing (Raudsepp, Tammeveski) kolmandana 456 punkti. Üldse on sarja punkte teeninud 62 osalenust sõitjast 60 ja 29 tiimist 28.

A-Finaali otseülekande järelvaatamine: [ https://www.youtube.com/watch?v=XdH8jwDAgYQ ]
B-Finaali otseülekande järelvaatamine: [ https://www.youtube.com/watch?v=iNU9Ywr_22o ]

NB! Tulemused on esialgsed ja mitteametlikud kuni protestide lahendamise ja karistuste määramiseni.