HAKKA KOHE SÕITMA!

2022 NB Quality GT 7. etapp: Paul August Lääne võit ja kaotus

Eesti 2022. aasta e-autospordi meistrivõistluste GT-sarja viimane, seitsmes etapp peeti 22. mail Spa rajal. Eelkvalifikatsioonis osales seekord 39 sõitjat. Nagu juba traditsiooniks on saanud, tehti sarja viimase etapi puhul otseülekanne Saue Hobizone’ist, kuhu seekord oli kohale tulnud viis sõitjat.

Risto Kappet oli juba endale meistritiitli taganud, kuid tuli siiski võistlema ja jõudu ei säästnud. Küll aga valitses väga pingeline seis teise-kolmanda koha osas. Kuna lõppseisu selgitamisel arvestati hooaja jooksul kogutud punktidest maha halvima etapi tulemus, oli olukord ebaülevaatlik, kuid parimaid šansse Eesti meistrivõistluste medal kaela saada omasid Jimi Nisula, Mario Vendla ja Paul August Lääne.

Kappet võitis taas kvalifikatsiooni, kuid Gert Raudsepa 0,161 ja Lääne (kõik Audi) 0,225 sekundit kaotust hooaja pikimal rajal polnud suur kaotus. Neljandat aega näidanud Nisula (Bentley) kaotas juba üle poole sekundi. Spa raja keerukust aga kinnitas fakt, et koguni kolmel sõitjal ei õnnestunudki kvalifikatsioonis aega kirja saada, nemad pidid mõlemat finaalsõitu alustama rivi lõpust.

Sprint: Lääne võttis võidu viimases kurvis

Veerandtunnises sprindisõidus läks Raudsepp juba esimeses kurvis Kappeti liidrikohta nokkima, kuid kiirendamisel vajus ideaaltrajektoorilt välja. Lääne kasutas selle kohe ära ja Eau Rouge’i kurvi sisenes juba teisena Raudsepa ees. Kahjuks paistis hooaja viimase sprindisõidu avaring silma nelja suure ahelkokkupõrkega, kus kokku osales vaat et pool võistlejaterivist. Esimene massiavarii leidis aset juba mõni sekund pärast starti, vahetult avakurvi järel. Eau Rouge’i kurvis aset leidnud mitmevaatuseline avarii aga nõudis kaks katkestajat, sõidu pidid pooleli jätma Raimo Kulli (Bentley) ja Hardi Riis (Audi). Silma hakkas ka tõik, et neljast avariist kolme algatamisel täitis aktiivset rolli Ruben Volt (Bentley).

Juhtgrupis toimus sedaaegu aga teinegi oluline muudatus. Pouhoni kurvis vajus Raudsepp ideaaltrajektoorilt välja, Nisula tõmbas talle kõrvale ja järgmises kurvis läks mööda. Avaringi lõpetas Kappet 0,6-sekundilise eduga Lääne ees, Nisula omakorda kaotas Läänele 0,7 ning Raudsepp Nisulale 0,5 sekundit. Esikümnesse mahtusid minimaalsete vahedega veel Mario Haugas, Henri Sinik, Rait Kilk (kõik Bentley), Alex Ivanov (Audi), Silver Jõffert (Bentley) ja Volt.

Teist ringi alustasid kuuenda-seitsmenda koha pärast võitlevad Sinik ja Kilk täiesti külg-külje kõrval. Sel moel sisenesid nad ka Eau Rouge’i kurvi ja see head ei ennustanud. Mõlemad pääsesid sealt tervena läbi ja Sinik jäi ette, küll aga tegi pirueti vahetult nende järel liikunud Ivanov, kes ilmselt lootis olukorra teravnemisest profiiti lõigata.

Kolmanda ringi alguses langes Volt karma ohvriks, kui Eau Rouge’is ise pirueti tegi. Imekombel ei põrganud ta millegagi kokku, kuid jätkas võistlust juba teise kümne keskel. Lääne oli sedaaegu liider Kappeti kinni püüdnud ja jõudis talle pidurdamistel sisuliselt tagatiiva alla. Ringi lõpuks lõi ka Nisula nendega kampa. Vahe jälitajatega vaikselt muudkui kasvas, esikolmiku sees aga valitses suhteline rahu. Kuni eelviimasel, kuuendal ringil hüppas Lääne Kemmeli sirge lõpul Kappeti tuulevarjust välja ja sai kurvi sisenedes ninagi korraks ette. Hoogu oli siiski liiga palju ja Kappet pääses uuesti liidrikohale tagasi. Viimast ringi alustas esikolmik 0,6 sekundi sees. Kappet enam Läänet löögilähedusse ei lasknud ja näis, et seis püsibki lõpuni. Viimases S-kurvis üritas Lääne siiski möödumist, kuid autod puutusid kaks korda kokku ja kõrvuti lõpusirgele väljudes sai Lääne pisut parema kiirenduse. Sellest piisas: finišijoone ületas ta võitjana, Kappet kaotas 0,03 ja Nisula 0,28 sekundit. Järgnesid selgete vahedega Raudsepp, Haugas, Kilk ja Jõffert. Järgmiste kohtade jagamine viimase ringi viimasel kolmandikul kulges dramaatiliselt ja kontaktiderohkelt, lõpuks mahtusid esikümnesse veel Mario Vendla (Bentley), Ivanov ja Sinik. Sõidu kiireim ring jäi Lääne nimele ajaga 2.14,037.

Põhisõit: Kilgi kindel võit, Lääne katastroofiline avarii

Tunni aja pikkust kohustusliku boksipeatusega põhisõitu alustasid esireast Ivanov ja Vendla. Avaringi peategelaseks kujunes aga hoopis Kilk, kes juba esimese kurvi järel möödus Vendlast ja enne Kemmeli sirge lõppu ka liider Ivanovist. Mõni hetk hiljem kaotas Ivanov teise koha Vendlale. Seekord toimus esimesel ringil vaid üks suurem avarii, kus huvitaval kombel oli jälle osaline Volt – seekord põrkas ta rajale naastes kokku Johannes Mooriga (Audi), viimane sõitis seina ja katkestas.

Avaringi lõpetas liidrina Kilk Vendla ees, neile järgnes pikk rong järjestuses Ivanov, Haugas, Lääne, Raudsepp, Nisula ja Kappet. Viimane võttis algust nagu tavaliselt rahulikult ja polnud oma kaheksandalt stardikohalt ettepoole tõusnud.

Kilk ja Vendla hakkasid jälitajatest kaugenema, parimalt stardikohalt alustanud Ivanovist aga möödusid neljanda ringi alguseks üksteise järel Haugas, Lääne, Nisula ja Sinik. Viimane sai seejuures hakkama hämmastava manöövriga, kui kasutas ära tema ette tekkinud väikese „liiklusummiku" ja möödus Kemmeli sirgel tervelt kolmest konkurendist, tõustes kuuendaks. Samas olukorras osutus suurimaks kaotajaks Kappet, kes kukkus hetkeks kümnendaks. Hakkas silma Bentleyde parem sirgekiirus, Audiga oli raske isegi tuulevarjust väljudes möödasõitu lõpuni viia.

Kui esimesed kümme sündmusterohket minutit said sõidetud ja viies ring algas, oli liider Kilgi edu Vendla ees juba kolm sekundit. Vendla omakorda edestas kolme sekundiga Haugast, keda pooleteise sekundi kauguselt seirasid Lääne ja Nisula. Nende järel oli kolme sekundi jagu tühja rada, siis tulid esikümnekohtade pärast võitlevad Sinik, Ivanov, Raudsepp, Jõffert ja Kappet.

Nisula, kellel üldarvestuse teine koht ähvardas käest libiseda, tõstis nüüd tempot. Kuuendal ringil möödus ta Läänest ja kaks ringi hiljem Haugasest, tõustes kolmandaks. Tagapool oli tema tiimikaaslane Sinik kindlustanud kuuendat positsiooni ja rebinud end jälitajate grupist lahti.

Sõita jäi veel 41 minutit, kui kaheksandat kohta hoidnud Jõffert tippudest esimesena boksi rattaid vahetama suundus ja korraks lausa kolmandasse kümnesse pudenes. Massilist boksipeatuste lainet siiski kohe ei järgnenud. Erinevalt eelmisest etapist Monzas, seekord kütusekuluga suuri probleeme polnud.

Kilk liidrina oli 4,5 sekundit Vendlast ees, Nisula aga oli kaotuse Vendlale kärpinud kahe sekundini. Aupaklikul kaugusel kemplesid neljanda-viienda koha pärast Haugas ja Lääne, nende taga oli aga juba ligi seitse sekundit tühja rada. Järgnevas grupis oli Kappet möödunud Raudsepast ja kerkinud kaheksandaks, kuid liider Kilk oli temast juba 19 sekundit ees ja võidušansid näisid Kappetil kustunud olevat.

Oluline muudatus toimus 10. ringil, kui Lääne möödus Haugasest. Nüüd oli ta Nisulast rajal vaid ühe koha võrra maas ehk EMV hõbemedalile taas sammukese ligemal. Kappet oli samuti tempot tõstnud ja Siniku kinni püüdnud ning 11. ringil läks ka konkurendist mööda, kuid pööras kohe seejärel boksi. Rajale tagasi tuli ta otse Jõfferti ja Raudsepa selja taha ehk täpselt samasse kohta, kus oli enne boksipeatusi olnud.

„Poolajaks“ oli Kilgi edu Vendla ees kasvanud viie sekundini, ent Nisula oli Vendla sisuliselt kinni püüdnud ja jätnud Lääne ligi viie sekundi kaugusele maha. Sinik kaotas Läänele juba 12 sekundit ja tundus esikohakonkurentsist väljas olevat. Vendla ja Lääne pöörasid kohe seejärel boksi. Vendla jõudis tagasi enam-vähem vabale rajale, Lääne aga pidi varem peatuse teinud Haugase uuesti mööda laskma ning tagant ähvardasid Jõffert, Kappet ja Raudsepp. Jõffert kasutaski kohe olukorda ja jättis Lääne seljataha. Kui viimane ring hiljem aga püüdis Eau Rouge’is kohta tagasi võtta, puutusid autod kokku, Lääne tegi pirueti ja lisaks sõitis talle otsa Ivanov. Kumb sõitjaist olukorra algatas, jäi kohtunike otsustada, aga sisuliselt läks sinna kaduma Lääne EMV hõbemedal. Küll kasutasid olukorra ära Kappet ja Raudsepp, kes mõlemad Kemmeli sirgel Jõffertist möödusid.

Sõita jäi veel 26 minutit. Vahepeal teiseks tõusnud Nisula oli oma boksipeatuse ära teinud ja uuesti Vendla selja taga langenud. Liider Kilk polnud veel peatunud, kuid tema edu uuematel rehvidel Vendla ees hakkas vaikselt sulama, samal ajal tuli ka Nisula tagant Vendlale lähemale.

21 minutit oli veel kellal sõiduaega, kui Kilk lõpuks boksiteele pööras. Edu Vendla ees oli kahanenud 48 sekundini ja kuniks Kilk rajale tagasi jõudis, lipsasid nii Vendla kui ka Nisula mööda. Haugas oli neljas, umbes kuus sekundit tagapool, talle omakorda kaotas Kappet kuue sekundiga. Paistis, et võitja otsustamine on esikolmiku siseasi, seejuures oli Kilgil värskete rehvide näol selge eelis.

Esialgu hoidis jämedat otsa hoopis Nisula, kes lajatas letti võistluse kiireima ringi ja läks Vendlast mööda. Hetk hiljem tegi Vendla väikese sõiduvea ja ka Kilk libises ette. Vendla jäi kohe maha, Kilk hakkas aega viitmata Nisulat piirama. Esimese rünnaku Kemmeli sirgel Nisula tõrjus, kuid järgmisele sirgele väljudes läks sõidujoon pisut laiaks ja Kilk ei jätnud seda kasutamata. Vahe Nisulaga hakkas pisitasa, kuid järjekindlalt kasvama ja selge oli, et järelejäänud 14 minuti jooksul keegi omal jõul Kilki enam kinni püüda ei suuda.

Põnevaks kippus hoopiski nende taga. Kappet lähenes marulise hooga Haugasele – 10 minutit finišilipuni ja vahe oli veel vaid sekund. Haugas pani küll vapralt vastu, ent Kappet hoidis pinget ja kui kell näitas 3.10 lõpuni, võttis lõpuks oma. Sellega oligi esikümne järjestus lõplikult paigas.

Kilk võitis EMV viimase etapi põhisõidu 2,4-sekundilise eduga Nisula ees. Vendla kolmandana jäi maha juba 6,9 sekundit. Neljandana finišeerinud Kappet oli sõidu teisel poolel kõigist kiirem ja kaotas Kilgile lõpuks 16,9 sekundit, kuid Haugas püsis tal kannul ja ületas finišijoone vaid 0,7 sekundit hiljem. Esikümnesse mahtusid veel Raudsepp, Tammeveski, Sinik, Jõffert ja Kulli. Katkestas koguni 11 sõitjat 34 startinust.

Lääne sai küll kirja kiireima ringi ajaga 2.14,787, ent lõpetas pärast avariid, sunnitud remondipeatust ja läbisõidukaristust 21. kohal. See tähendas, et Kappeti järel läks EMV teine koht Nisulale. Kilgi võit ja Vendla kolmas koht aga jättis viimase ilma mitte ainult EMV medalist, vaid ka neljandast kohast.

Eesti meistrivõistluste esikuuik kujunes pärast mahaarvamisi järgmiseks:

Pos Võistleja Punkte
1 Risto Kappet 410
2 Jimi Nisula 327
3 Paul August Lääne 321
4 Rait Kilk 313
5 Mario Vendla 312
6 Henri Sinik 296

Tiimidest oli esimene Satellite Racing (Nisula, Sinik) 704 punktiga, Simtech Racing Team (Jõffert, Kilk) kogus teisena 635 ja RTECH SimRacing (Raudsepp, Tammeveski) kolmandana 550 punkti. Üldse teenis sarjapunkte 62 osalenust sõitjast 60 ja 29 tiimist 28.

NB! Tulemused on esialgsed ja mitteametlikud kuni protestide lahendamise ja karistuste määramiseni