HAKKA KOHE SÕITMA!

Juss Parek püsib võitmatuna

2023. aasta Eesti meistrivõistlused virtuaalses ringrajasõidus GT3-autodele ja ehk EVAL S-Link GT 2023 jätkus 5. veebruaril teise etapiga Bathursti rajal. Ehkki tegu oli ilmselt hooaja raskeima rajaga, osales eelkvalifikatsioonis enneolematult palju sõitjaid. 65 osalejat tähendas, et esimest korda EVAL-i korraldatud võistluste ajaloos tuli A- ja B-finaali kõrval pidada ka C-finaal.

Avaetapi A-finaalis nii sprindi kui ka põhisõidu võitnud Juss Parek (BMW M4 GT3) kordas sama ka Bathurstis. Lihtne tal siiski polnud, sest mõlemas kvalifikatsioonis oli kiireim kahe eelmise aasta meister Risto Kappet (Honda NSX Evo). Sprindis aga tegi Kappet tema kohta üliharuldase sõiduvea ja lõpetas katkise autoga alles kaheksandana. Esikolmikusse mahtusid sprindis veel Markus Kajak (Porsche 991 II GT3 R) ja Joosep Laiksoo (BMW M4 GT3).

Põhisõidus finišeeris Kappet kolmandana, lisaks Parekile edestas teda ka Laiksoo. Viimane sai seejuures hakkama saavutusega, mis võibki jääda ületamatuks. Laiksoo ei saanud osaleda eelkvalifikatsioonis ja seetõttu pidi võistlust alustama C-finaalist. Selle ta võitis, pääses edasi B-finaali, võitis taas ja pääses edasi A-finaali. Sealt kübaratrikki ei tulnud, kuid kaks esikolmikukohta küll.

Kahe etapi järel on Parek ülivõimas sarjaliider 149 punktiga, järgmiste kohtade pärast käib aga tõsine võitlus. Kappetil ja Kajakul on võrdselt 97 punkti, Laiksool 94. 29 meeskonna seast püsib ülekaaluka liidrina TCM Gold (Parek, Reno Kööts) 217 punktiga.

Kappeti haruldane eksimus

Sprindi kvalifikatsioonis edestas Kappet Parekit vaid 0, 053 sekundiga, kuna Kajak kolmandana kaotas juba ligi pool sekundit. Stardis said neljalt esimeselt kohalt startinud Kappet, Parek, Kajak ja Laiksoo kohe jälitajatega vahe sisse. Ent juba teisel ringil tegi liider sõiduvea, kui salakavalal 10. kurvi äärekivil libastus ja seejärel seina sõitis. Imekombel sai Kappet oma lombaka autoga jätkata, kuid Parek, Kajak ja Laiksoo pääsesid kohe mööda. Draama aga polnud kaugeltki läbi. Järgmisena üritas möödumist väga hea stardi teinud Raimo Okas (Honda NSX Evo) ja oligi juba Kappetist puhtalt ees, kui auto käest lasi ja seinas maandus. Esikolmik läks nüüd oma teed, kuidas ka jälitajad neid püüda üritasid. Sõidu edenedes jättis Parek Kajaku maha, viimast aga hakkas kimbutama Laiksoo. Finišisse jõudis esimesena Parek 3,2-sekundilise eduga Kajaku ees, Laiksoo veeres üle joone veel 0,3 sekundit hiljem

Kappet kaitses oma järjest halvenevat positsiooni aga vapralt ja kui Silver Tamm (Honda NSX Evo) viimasel sõiduminutil temast mööduda üritas, arenes sellest välja korralik ahelavarii. Kappeti taha tekkis pikk autojoru, kuid mööda pääses vaid Mario Vendla (BMW M4 GT3), kes finišeeris seitsmendana. Kappeti kannatuste rada lõppes kaheksanda kohaga, tema tuules aga leidis viimasel ringil aset veel teinegi massiavarii. Sprindi kiireima ringi punkt läks Parekile ajaga 2.00,840.

Pareki kiirusele polnud kellelgi vastust

Põhisõidu kvalifikatsioonis oli Kappeti edu Pareki ees veelgi väiksem kui sprindis – 0, 013 sekundit. Kõige viimasena rajal olnud Joonas Juus (Honda NSX Evo) oli esimesel sektoril neist isegi kiirem, lõpuks jäi siiski kolme kümnendikuga alla.

Stardis hõivas Kappet taas liidrikoha Pareki ees, kuid sõidu tunniajalist kestust arvestades kujunes algus ootamatult teravaks. Juba avaringil üritas Parek möödumist ja pääseski hetkeks ette, kuid Kappet sai kurvist paremini välja ja hõivas taas liidrikoha. Teise ringi alguses proovis Parek uuesti ja palju ei puudunud, et liiga uljas möödumiskatse oleks rajapiirdes lõppenud. Parek jäi siiski rajale, Laiksoo lipsas küll mööda, kuid juba ringi lõpuks olid kohad taas vahetunud. Esikolmik hakkas ülejäänutel tasapisi eest ära vajuma, nendega suutis esialgu sammu pidada vaid Paul August Lääne (Honda NSX Evo).

Hakkas silma, et Parek oli konkurentidest silmnähtavalt kiirem just sirgetel ja neljanda ringi alguses saigi oma tahtmise – Kappet jäi selja taha. Olukorda üritas ära kasutada ka Lääne ja tal õnnestuski Laiksoost mööda pressida. Nende pusimiste tõttu moodustus liidri selja taha taas ühtne pikk rivi. Aga mitte kauaks – Pareki sirgekiirus viis ta jälitajate eest lihtsalt minema. Ka Laiksoo jättis juba enne ringi lõppu uuesti Lääne selja taha ja hõivas kolmanda koha. Sõidetud oli selleks hetkeks pisut üle kümne minuti.

Pareki edu üha kasvas, ent oli näha, et Laiksoo tahaks ja suudaks kiiremini liikuda, kui vaid Kappetit ees poleks. Üheksanda ringi lõpus suruski Laiksoo end ette ja taas hakkas silma, et Kappet jäi alla just sirgekiirusega. Kui 20 minutit oli stardist möödunud, ulatus Pareki edu Laiksoo ees juba üle seitsme sekundi. Laiksoo edestas umbes pooleteise sekundiga Kappetit ja vahe tasapisi venis. Kappet oli endale sappa saanud Lääne ja Silver Tamme (Honda NSX Evo), kuid viimased siiski pikalt tempos püsida ei suutnud. Algasid ka korralised boksipeatused, tippudest läksid esimesena rehve vahetama Rudi Reinkort (Lamborghini Huracán Evo) ja Silver Jõffert (McLaren 720S GT3)

Esimeseks kõrge profiiliga katkestajaks osutus kvalifikatsiooni kangelane Juus. 12. ringil tegi Rasmus Varblane (Honda NSX Evo) 10. kurvist väljudes pirueti ja jäi rajaserva seisma. Pimedast kurvist täiskiirusel väljunud Juus ei teadnud eesootavast ohust aga midagi ning põrutas konkurendile täie hooga sisse. Mõlemad katkestasid.

Kui pool tundi sai saõidetud, oli boksipeatuste karussell täie hooga pöörlemas ja seis ebaülevaatlik. Selge aga oli, et kui Parek mõnd rumalat viga ei tee, ei suuda keegi talle enam vastu astuda. Laiksoo teine koht paistis samuti üha kindlamana.

Parek oligi viimane, kes 41 sõiduminuti järel boksi keeras. See tähendas, et liidrikoht jäi talle alles, ehkki seitsme sekundi kandis hõljunud edust jäi alles vaid kolm. Kuid tänu hilisemale boksipeatusele oli Parekil nüüd värskete rehvide eelis ning vahe Laiksooga hakkas jälle venima. Võistluse viimase, 29. ringi läbis Parek ajaga 2.01,110, millega teenis võidule lisaks ka kiireima ringi eest antavad kaks punkti. Laiksoo teisena jäi lõpuks maha 4,8, Kappet kolmandana juba 10,9 sekundiga.

Paar ringi enne lõppu paistis, et neljanda koha peale on tekkimas äge duell Jõfferti ja Okase vahel. Jõffert oli kiire boksipeatusega mitu kohta võitnud, Okase peatus polnud aga parimate killast. Mitmete möödasõitudejärel jõudis Okas Jõffertist sekundi kaugusele, siis hakkas vahe uuesti kärisema. Esikümnesse mahtusid lõpuks veel Carl Markus Tammeveski (Honda NSX Evo), Kajak, Reinkort, Lääne ja Kilk. Lääne oli pikka aega võidelnud kaheksanda koha pärast Janar Tiitusega (Mercedes-AMG GT3 Evo), siis läks tal auto möödumiskatsel käest. Suuremaks kannatajaks osutus olukorras Tiitus, kelle kindel esikümnekoht asendus sunnitud remondipausi järel 25. kohaga.

Senise kahe etapi jooksul pole Parekit veel keegi edestada suutnud ning 149 punktiga on ta meistrivõistluste ülivõimas liider. Kappet ja Kajak jagavad 97 punktiga teist-kolmandat kohta, Laiksool neljandana on punkte 94. Üldse on punkte saanud 39 sõitjat.

Tiimide arvestuse liider on endiselt TCM Gold (Parek, Reno Kööts) 217 punktiga, ehkki Kööts teisel etapil ei osalenud. Teisel kohal on Simtech Racing Team (Jõffert, Kilk) 145 ja kolmandal TCM S-Link (Laiksoo, Tanel Kasesalu) 121 punktiga. Punkte on teeninud 20 meeskonda 29st.

Võistlus on järelvaadatav EVAL TV Youtube’i kanalilt https://www.youtube.com/live/jxtdaT5F-f0

EVAL S-Link GT 2023 jätkub kolmanda etapiga 19. veebruaril, kui võistluspaigaks on Hungaroring.

Kõik tulemused on esialgsed kuni protestide lahendamiseni.