HAKKA KOHE SÕITMA!

Risto Kappet lõpetas Juss Pareki võiduseeria

2023. aasta Eesti meistrivõistlused virtuaalses ringrajasõidus GT3-autodele ehk EVAL S-Link GT 2023 jätkus 19. veebruaril kolmanda etapiga. Võistluspaigaks oli Hungaroring ja kahe eelmise aasta meistril Risto Kappetil (Honda NSX Evo) õnnestus lõpuks ometi see, mida ta kahel eelmisel etapil oli tulutult üritanud – võtta sõiduvõit. Vähe sellest, Kappet domineeris Hungaroringil täielikult, võites A-finaalis mõlemad kvalifikatsioonid, mõlemad võidusõidud ja tehes mõlemal korral ka kiireima ringi. Kuna kahte eelmist etappi valitsenud Juss Parek (BMW M4 GT3) sattus sprindisõidu stardis avariisse ja lõpetas alles 13. kohal, muutus ka tabeliseis märksa põnevamaks. Kappeti tõsiseimaks konkurendiks kujunes seekord Reno Kööts (Honda NSX Evo), kes teda mõlemas sõidus algusest lõpuni pinge all hoidis. Sprindis saavutas nende järel kolmanda koha Ruben Volt (BMW M4 GT3), põhisõidus Parek.

Kolme etapi järel on Parek endiselt tabelis esimene 192 punktiga, kuid Kappeti jackpot tõi ta liidrist 19 punkti kaugusele. Teise etapi tehnilistel põhjustel vahele jätnud Kööts on neljas (131), teda edestab ka 140 punkti kogunud Joosep Laiksoo (BMW M4 GT3). Meeskondlikult on TCM Gold (Parek, Kööts) endiselt ees uhkes üksinduses 323 punktiga.

Sprint: Kappeti meistriklass, Pareki ebaõnn

Sprindi kvalifikatsioonis oli Kappet kindel peremees, edestades Köötsi 0,212 sekundiga. Parek oli alles neljas, teda edestas ka Paul August Lääne (Honda NSX Evo). Honda tunduski olevat Hungaroringil kiireim auto, neid oli esikümnes koguni kuus, lisaks kolm BMW-d ja üks McLaren.

Veerandtunnine sprindisõit polnud kestnud veel 20 sekunditki, kui sai alguse ilmselt suurim massiavarii Eesti Virtuaalse Autospordi Liidu (EVAL) korraldatud võistluste ajaloos. Esimesest kurvist väljumisel sõitis Carl Markus Tammeveski (Honda NSX Evo) otsa Parekile. Puude oli küll väga õrn, kuid sellest piisas, et Parek rajale risti lükata – ligi 30 läheneva auto ette. Esimestel sündmuskohale saabujatel polnud kuidagi võimalik otsasõitu vältida ja järgnes ahelavarii, kus autod põrklesid kontrollimatult nagu piljardikuulid. Paljud taganttulijad võtsid avariid nähes hoo maha, kuid leidus ka neid, kes ilmselt lootuses lihtsalt kohti võita nende ette tekkinud külakuhja täishooga sisse sõitsid. Hämmastaval kombel oli koheseid katkestajaid ainult neli.

Igatahes sai esikaheksa Kappeti juhtimisel ülejäänutega korraks vahe sisse, liidergruppi kuulus ka segaduse põhjustanud Tammeveski. Parek jätkas „piljardi“ järel esiti 16. kohal, aga paistis välja, et auto on kõvasti kannatada saanud – möödumine klassilt selgelt nõrgematest konkurentidest oli väga vaevaline.

Kahe ringi järel oli esikolmik Kappet, Kööts ja Volt end jälitajatest lahti rebinud, kuid omavahelist võitlust ei tekkinud. Lääne oli sama kindlalt neljas ning Laiksoo viies.

Kui esikümnes valitses suhteliselt rahulik meeleolu, siis teises kümnes püüdis pilku Tanel Kasesalu (BMW M4 GT3). B-finaali kaudu võistlema pääsenud Kasesalu startis alles 25. kohalt, kuid erinevalt paljudest teistest tõusis ta stardiavariiga hoogsalt ettepoole ja saabus avaringilt 13. kohal. Kuid tema auto oli väga pruugitud moega – nina lömmis ja kapott irvakil – ning kiirust polnud ollagi. Võitles Kasesalu mis võitles, aga üksteise järel oli ta sunnitud konkurente mööda laskma.

Sõidu lõpp läks liidrite seas uuesti põnevaks. Kappet ja Kööts olid Voldi kaugele selja taha jätnud, kuid omavaheline jõudude vahekord vajas veel klaarimist. Köötsil õnnestus vahe 0,7 sekundini kahandada, aga Kappet end üllatada ei lasknud ja lõpetas võitjana. Kööts kaotas finišis 1,3, Volt 3,9 sekundit.

Veelgi teravamaks läks viimastel ringidel võitlus neljanda koha pärast. Laiksoo käis Läänele ägedalt peale, aga kohad ei muutunud. Kuuendaks tuli Kilk, seitsmendaks Tammeveski, Jõffert suutis oma kaheksandat kohta Laupa rünnakutele vastu kaitsta, ehkki vahepeal sõideti lausa kõrvuti. Üllataval kombel ei vahetatud pärast avaringi esikaheksas kordagi kohti.

Pareki kannatuste rada päädis 13. kohaga, mille eest sai ta tabelisse kolm punkti. Võrdluseks: Kappetile tõid võit ja kiireim ring 24 punkti. Parek ise ütles võistlusjärgses intervjuus, et auto oli ringi peale umbes kaks sekundit tavalisest aeglasem ja protokoll ainult kinnitas seda.

Põhisõit: Kappeti-Köötsi duell, teine vaatus

Sprindisõidus näitasid Kappet ja Kööts sisuliselt võrdset kiirust, parim ringiaeg erines vaid 0,003 sekundi võrra. Samasugune juveliiritäpsusega duell jätkus põhisõidu kvalifikatsioonis, kus Kappet edestas konkurenti 0,008 sekundiga. Nemad olid ka ainsad, kelle ringiaeg jäi alla 1.42. Parek oli kolmas, kuid kaotas esiduole rohkem kui 0,4 sekundit.

Stardis võttis Kööts end Kappeti sappa ja esimese kurvi eel hüppas tuulevarjust välja, kuid Kappet kattis sisekurvi hoolikalt ja Köötsile võimalust ei andnud. Parek oli aga pisut hooletu, Volt lipsas kohe avanenud koridori ja pressis end kolmandaks. Teises kurvis puutusid kokku Pareki ja Rait Kilgi (McLaren 720S GT3) autod ning Parek langes juba viiendaks. Avaringi lõppedes mahtusid esikümnesse veel Laiksoo, Lääne, Joonas Juus (mõlemad Honda NSX Evo), Rain Laupa (Audi R8 LMS Evo II) ja Rasmus Varblane (Honda NSX Evo). Eelmistelt etappidelt kogutud karistuspunktide tõttu viimaselt, 34. kohalt startinud Markus Kajak (Porsche 991 II GT3 R) oli üheainsa ringiga jätnud selja taha juba kümme kaasvõistlejat.

Hakkas silma, et Parek on Kilgist selgelt kiirem, aga kitsas ja kurviline rada võimaldas Kilgil suuremate muredeta oma kohta hoida. Pareki šansid esikoha eest võidelda hakkasid tuhmuma juba paari ringi pärast, sest Kappet ja Kööts vajusid järjest kaugemale. Kümneminutilise sõidu järel oli Kappeti edu Köötsi ees 1,2 sekundit, kaks sekundit tagapool tuli Volt. Kilk-Parek olid Voldist omakorda kahe sekundi kaugusel. Ainsa muudatusena esikümnes olid Laupa ja Juus kohad vahetanud. Kajak oli kerkinud juba 18. kohale, esikümnekoht oli vaid 5,5 sekundi kaugusel.

15 sõiduminuti järel kahanes Kappeti ja Köötsi vahe ilma mingi nähtava põhjuseta korraks lausa 0,4 sekundini. Otsesesse löögilähedusse Kööts siiski ei jõudnud, aga Kappetile hingamisruumi ka palju ei jätnud. Umbes samal ajal algasid korralised boksipeatused. Tippudest esimesena tuli rehve vahetama Laiksoo kuuendalt kohalt. See andis märku, et ka võitluspaarides Kappet-Kööts ja Kilk-Parek võivad tagaajajad peatselt üritada varasema boksipeatuse ehk undercut’iga oma kohta parandada. Seda enam, et Hungaroringi põhisõitu mõjutas veel üks oluline tegur: nimelt anti start suhtelistelt hilisel kellaajal, mistõttu hakkas ilm pimenema ja raja temperatuur langes. Madalama temperatuuriga langes ka rehvirõhk ning halvenes pidamine. Kuna rehvivahetusel on võimalik rõhku muuta ja seeläbi pidamist parandada, siis ilmselt see oligi põhjus, miks tavapärasest palju varem peatuma hakati.

Ring pärast Laiksood keeras boksiteele ka Parek ja sai, mida tahtis: Laiksoo jäi endiselt selja taha, ees aga laius rohkem kui 20 sekundi jagu tühja rada. Pareki ringiajad paranesidki hoobilt enam kui poole sekundi võrra. Kilk vastas kohe omapoolse peatusega – ning naasis rajale Pareki ja Laiksoo vahele! Parek oli seega oma tahtmise saanud, Kilgil olid aga järgmistel ringidel käed-jalad tööd täis Laiksoo rünnakute tõrjumisega.

Sõita jäi sel hetkel peaaegu kaks kolmandikku võistlusest ehk 39 minutit.

Otseülekandesse püüti samal ajal draama esikümne lõpus. Kajak oli rivi lõpust edenenud juba üheteistkümnendaks. Tema möödumismanöövrid olid leidlikud ja agressiivsed ning kohati jäi mulje, et teised sõitjad tõmbavad lihtsalt kõrvale. Ent Raimo Okas (Honda NSX Evo) seda teha ei kavatsenud ja kui Kajak teda teises kurvis ründas, oli kokkupõrge vältimatu. Kajak sellega suurt midagi ei kaotanud, Okas aga kukkus poolpirueti järel 10. kohalt neljateistkümnendaks.

Boksipeatuste karussell pöörles nüüd täie hooga ja tähelepanu keskendus liidritele. Sõidupildi järgi paistis Kööts veidi kiirem ja undercut olnuks tema poolt igati loogiline. 17. ringi lõpul aga keerasid mõlemad korraga boksiteele ja väljusid seal samas järjestuses, ikka Kappet ees ja Kööts minimaalse vahega järel ning Parek kolmandana umbes kolm sekundit tagapool. Võistlus oli selleks hetkeks täpselt poole peal.

Nagu Kööts hiljem rääkis, oli tal undercut’i idee tükk aega meeles mõlkunud. Kuid täpselt siis, kui ta otsusele jõudis see teoks teha, pööras Kappet viimase kurvi eel samuti bokside suunas.

Kappet sai värsketel rehvidel kohe hoo üles ja vahe Köötsiga hakkas jälle venima. Parek kolmandana üritas nende tempot esiti hoida, kuid jäi peatselt maha. Kilk oli neljas ja Laiksoo kohe tema tuules viies. Kaugel nende taga tuli uhkes üksinduses Laupa, veel viis sekundit tagapool püüdis Lääne hoida seljataga Tammeveskit ja Kajakut. Esikümne lõpetas Martin Ventsel, kelle sappa oli tekkinud kolmest autost koosnev rong. Sealgi ei saadud läbi draamadeta. Juus ja Jõffert kemplesid kümnenda koha pärast, kui Jõffert eelviimases kurvis eksis ja Juusi murule lükkas. Aumehena ootas Jõffert ära, kui konkurent rajale tagasi saab ega hakanud tema kohta endale haarama, kuid see tähendas, et Ventsel ja Volt lipsasid mõlemast mööda.

Kui algas sõidu viimane kolmandik, oli Kappet saanud Köötsi ees kahesekundilise edu. Parek kaotas Köötsile viis ja pool sekundit ning Kilk Parekile omakorda samapalju. Laiksoo oli Kilgi tuulest maha pudenenud ligikaudu kolme sekundi kaugusele. Tema taga oli tükk tühja maad ning siis kuuendat kohta hoidev Laupa rohkem kui kümne sekundi kaugusel. Kajak oli äsja möödunud Läänest ja tõusnud seitsmendaks ning Tammeveski kaotas neile pisut üle sekundi. Esikümne viimasest kohast hoidis endiselt kinni Ventsel, kuid tema „rongis“ olid „vagunid“ omavahel kohti vahetanud. Volt üritas Ventselist peasirge lõpus mööduda, too oma positsiooni kaitsta ja palju ei puudunud monumentaalsest kokkupõrkest. Ventsel säilitas siiski koha, Voldil läks aga esimeses kurvis pidurdus pikaks ning Juus ja Jõffert libisesid mööda.

Selles kvartetis toimusid otsustavad sündmused veerand tundi enne finišit. Jõffert ründas Juusi, viimane põrkas kohta kaitsta püüdes mitu korda kokku Ventseliga ning lõpuks ka Voldiga. Ventsel-Jõffert korraldasid samal ajal veel omavahelise põrklemise, nii et lõppkokkuvõttes oli ainus suur kaotaja Juus, kes langes lausa seitse kohta tahapoole. Neljaliikmeline„rong“ jätkas nüüd koosseisus Ventsel, Jõffert, Volt ja Mario Vendla (BMW M4 GT3).

Nende ees oli Tammeveski samal ajal kinni püüdnud Lääne ja asunud teda innukalt piirama. Korra käisid autodel küljed kokku ja Tammeveski maandus rajapiirdesse, kuid oli ikkagi võimeline jätkama ja uuesti Lääne kinni püüdma. Veel eespool lähenes Kajak jõudsalt kuuendat kohta hoidvale Laupale.

Viimased kümme minutit tõotasid põnevat lõpplahendust, sest Kappeti edu Köötsi ees kahanes jälle alla sekundi. Põnevust jaguski finišilipu langemiseni, aga ühtegi tõsist võimalust Köötsil ei avanenud ja Kappet lõpetas sõidu 0,4 sekundit varem. Kappet arvas sõidujärgses intervjuus, et ilmselt olid tema autol rehvirõhud pisut kõrgemad, tänu millele sai ta alguses ja boksipeatuse järel vahe sisse teha. Esiduole järgnesid suurte ja selgete vahedega Parek, Kilk ja Laiksoo. Laupa oli küll endiselt kuues, kuid Kajak püüdis ta kinni ja kaks minutit enne kella kukkumist surus end mitu kurvi kestnud manöövri järel ette. Kajak tõusis seega 35 ringi jooksul 28 kohta ettepoole. Kaheksanda koha pärast madistasid Lääne ja Tammeveski, aga vaatamata viimase pidevale pealekäimisele seis ei muutunud. Kümnes koht läks lõpuks Vendlale, kui Ventsel ja Volt eelviimasel ringil omavahelises tapluses takerdusid.

Kiireim ring jäi ka põhisõidus Kappeti nimele, kes teenis sellega kaks lisapunkti. Ühtlasi tähendas see, et Kappet sai Hungaroringilt kätte kõik 76 võimalikku punkti. Pareki võistluse rikkus sprindisõidus võõrasse avariisse sattumine, tema saak piirdus seekord 43 punktiga. Kokkuvõttes on Parek siiski kindel liider, ent edu Kappeti ees kahanes 19 punktile (192-173). Laiksoo kolmandana jääb juba tuntavalt maha (140), talle järgnevad väikeste vahedega Kööts (131), Kilk (127) ja Kajak (125).

Meeskondlikus arvestuses on Köötsi ja Pareki tiim TCM Gold endiselt ülekaalukas liider 323 punktiga. Teisel kohal olev Simtech Racing Team (Jõffert, Kilk) on kogunud 213 punkti ning edestab vaid üheainsa silmaga R8G Simtechi (Kappet, Kaspar Koorits).

Üldse on kolme etapiga punkte teeninud 41 sõitjat 71-st ja 21 meeskonda 29-st.

Võistlus on järelvaadatav EVAL TV Youtube’i kanalilt https://www.youtube.com/live/Yul95Bo4-ag

EVAL S-Link GT 2023 sari jätkub neljanda etapiga 12. märtsil, võistluspaigaks on siis Suzuka.

Kõik tulemused on esialgsed kuni protestide lahendamiseni.