HAKKA KOHE SÕITMA!

Kas pöörane viimane ring Suzukas määras sarjavõitja?

Eesti meistrivõistlused virtuaalses ringrajasõidus GT3-autodele ehk võistlussari EVAL S-Link GT 2023 jätkus pärast kolmenädalast pausi 12. märtsil. Seekord sõideti väga märjal Suzuka rajal ja kuna tegu oli seitsmeetapilise sarja neljanda osavõistlusega, jõudis hooaeg ka üle ekvaatori.

Märg ja libe rada ning piiratud nähtavus tegid võistluse erakordselt keeruliseks ning stsenaarium kujuneski ülidramaatiliseks. Tunnisesse põhisõitu startisid esireast sarja liider Juss Parek (BMW M4 GT3) ja tema lähim konkurent Risto Kappet (Honda NSX Evo). Avaringil puutusid nende autod kokku, mille järel Parek tegi pirueti ja põhjustas paljude osalejatega ahelavarii. Tema auto sai seejuures kõvasti kannatada ja avariiremondi tõttu läks kaotsi umbes kolmveerand minutit. Kappet aga hoidis liidrikohta ja aina kasvatas oma edu. Viimasele ringile minnes jäi teisena liikunud Reno Kööts (Honda NSX Evo) maha 20 sekundiga, kuna Parek võitles kohtade pärast teise kümne keskel. Selline tulemus oleks Kappeti kergitanud sarja liidriks, kuid viimasel ringil tekkis tal häire internetiühenduses ja sõit jäi pooleli. Esikoha päris Kööts, Parekile läks kirja 13. ja Kappetile 25. koht. Põhisõidu esikohta võinuks noolida ka varem sprindi võitnud Ruben Volt (BMW M4 GT3), kellel esimene katse boksis rehve vahetada aga äpardus ja teine peatus kukutas ta liidritest kaugele.

Kõigi nende vapustuste järel Parek hoopiski suurendas oma edu punktitabelis. Tal on nüüd kokku 236 punkti, kuna teist-kolmandat kohta jagavad võrdselt 200 punktiga Kappet ja Joosep Laiksoo (BMW M4 GT3). Meeskondlik liider TCM Gold (Parek, Kööts) on kogunud 417 punkti, edu lähima konkurendi ees kärises 128 punktile.

Sprinti valitses Ruben Volt

Suzuka eelkvalifikatsioonis oli osalejaid 51 ehk tavapärasest veidi vähem. Oma rolli mängis kindlasti väga nõudlik rada, lisaks oli teada, et kõik sessioonid sõidetakse vihmaga.

Sprindi kvalifikatsiooni võitis mõneti üllatuslikult Volt, järgnesid tiitlipretendendid Parek ja Kappet ning Laiksoo. Volt haaras 15-minutilise võidusõidu stardis ka kohe juhtohjad, Laiksoo surus end teiseks ning Parek ja Kappet kemplesid kolmanda koha pärast jõuliselt, autod käisid külgepidi mitu korda kokku. Esineliku järel aga hargnes kohe lahti draama, kui Kööts teisest kurvist väljudes pirueti tegi ja taganttulijate ette risti seisma jäi. Imekombel suuremat külakuhja sinna siiski ei moodustatud.

Avaringi lõpuks oli Volt saanud Laiksoo ees kolmesekundilise edu, viimane omakorda edestas Parekit-Kappetit ligi kahe sekundiga, neile aga järgnes minimaalsete vahedega pikk rivi eesotsas Silver Jõffertiga (McLaren 720S GT3). Stardisaginas olid kõige pikemad kõrred tõmmanud B-finaalist võistlust alustanud Toomas Karotamm (Porsche 991 II GT3 R), kes hoidis kuuendat kohta ning Rasmus Uustulnd (BMW M4 GT3), kes 16. stardikohalt oli kerkinud kaheksandaks.

Esiviisik püsiski lõpuni sellises järjestuses. Volt võttis kindla võidu ligi kuuesekundilise eduga. Laiksoo liikus lõpuni teisel kohal, kuigi Parek ja Kappet teda pideva surve all hoidsid ning kolm autot ületasid finišijoone ühe sekundi sees. Jõffert jäi juba kaugele maha, ka tagant ei ohustanud teda keegi.

Uustulnd surus end lõpuks Karotammest mööda kuuendaks, kaheksanda koha võitlus nende järel lõppes aga kurvalt Mario Vendlale (BMW M4 GT3). Rait Kilk (McLaren 720S GT3) üritas temast mööduda, sai korraks nina ettegi, kuid 130R-ile ligineti ikkagi kõrvuti. Pidurdamisel aga libises Kilk konkurendile otsa ning Vendla maandus rajapiirdesse. Ilmselgelt polnud tegu tahtliku manöövriga, kuid Vendlale oli sõit sisuliselt läbi. Kilki ennast tabas karma juba järgmises kurvi Mario Haugase (BMW M4 GT3) kujul, kes pidurdusmaad valesti hindas ja ahelavarii põhjustas. Haugas veereski üle finišijoone kaheksandana, Kilk lõpetas 13. kohal.

Ruben Volt aga tegi sprindis kübaratriki - lisaks kvalifikatsioonvõidule ja esikohale läks talle ka kiireima ringi punkti ajaga 2.14,627.

Kas Suzuka põhisõidus selgus tänavune meister?

Põhisõidu kvalifikatsioonis asetusid asjad oma kohale – kiirem oli Kappet Pareki ja Laiksoo ees. Sprindisõidu valitseja Volt sai kirja alles paremuselt üheksanda aja, kaotades Kappetile koguni 1,3 sekundit. Altminejaid oli teisigi, ent tunnine boksipeatusega sõit märjal rajal lubas sündmusterohket ja ettearvamatut võistlust.

Ja kaua polnud tarvis oodatagi – esirest startinud Kappet ja Parek läbisid kaks esimest kurvi külg-külje kõrval, kuni teisest kurvist väljumisel Pareki auto korra libisema pääses ja Kappetile otsa vajus. Kontakt oli õhkõrn, aga Pareki auto keeras külje ette ja jäi taganttulijate teele risti. Kui sprindi stardis lahenes sarnane olukord suhteliselt väikeste kahjudega, siis seekord oli kannatajaid rohkem. Kõige hullemini sai pihta Parek ise – pärast viit-kuut kontakti oli tema autol rool umbes 30 kraadi viltu. Parek aga ei tulnud kohe oma kõvera autoga boksi, vaid tegi seda alles teise ringi järel – siis oli stardist üle viie minuti möödas ja peatus läks kirja kohustuslikuna. Tõsi, remondi tõttu seisis ta umbes 45 sekundit pikemalt, ent enam polnud tarvidust teist korda peatuda. Kuiva ilmaga poleks rehvid kindlasti 55 minutit kestnud, ent vihmaga langes seegi mure ära. Parek jätkas peatuse järel viimasel, 34. kohal, ring liider Kappetist maas, ent siiski jätkas.

Rasked rajaolud ja tihedas pundis koos liikuvad autod aitasid esimestel ringidel kaasa veel tervele hulgale väiksema osavõtjate arvuga avariidele. Kappet aga oli esimese kolme ringiga teinud Köötsi ja Laiksooga sisse kolmesekundilise vahe ning see muudkui kasvas. Kuna viimased omavahel kisklema kippusid, lõid nendega peatselt kampa ka Uustulnd ja Volt.

Kui sõitjad olid virtuaalset veemootorisporti juba veerand tundi nautinud, olid Kappeti edu Köötsi ees kasvanud kuuele sekundile, järgnesid väikeste vahedega Laiksoo, Uustulnd ja Volt. Kuuendal kohal olnud Kaspar Koorits (McLaren 720S GT3) kaotas Voldile juba üle kaheksa sekundi ning temalgi oli kolm autot sabas. Parek oli tõusnud vaid kolm kohta ja endiselt Kappetist ringiga maas, kuid liikus kõigist kiiremini.

Volt käis pidevalt Uustulndile peale ja kui too üheksandal ringil väikese sõiduvea tegi, vahetusid ka kohad, Volt tõusis neljandaks. Kui 36 minutit jäi sõita, tuli eliitsõitjatest esimesena boksi Mario Vendla. Ring hiljem pöörasid rehve vahetama ka Kööts ja Uustulnd ning teise koha pärast hakkasid madistama Laiksoo ja Volt. 12. ringi algul jõudsid nad järele ühele mahajääjale, Laiksoo takerdus pisut möödasõidul ja Volt lipsas temast ette. Laiksoo üritas kohe järgmises kurvis kohta tagasi võtta, kuid Volt kaitses oma kohta agressiivselt ja olukord päädis Laiksoo piruetiga. Ning nagu sellest veel vähe, vajutas ta sõidu jätkamisel liiga kõvasti gaasi. Auto joonistas märjale asfaldile veel teisegi poogna ning ühtäkki oli Laiksoo Voldist 14 sekundit maas.

Volt ise pööras sama ringi lõpul boksiteele ja rajale tagasi pöördudes oli tema edu Köötsi ees uskumatud 14 sekundit! Näpuvea tõttu polnud Volt boksis rehve vahetanud ja pääses liikuma juba kümne sekundi järel, tavaliselt nõuab see operatsioon 30-sekundilist paigalseismist. Kuna aga rehvivahetus on kohustuslik, kukkus Volt kõrgest konkurentsist välja, sest pidi paratamatult teisegi boksivisiidi tegema.

Ring pärast Volti tuli boksi liider Kappet, sõita jäi sel hetkel veel pool tundi. Parek oli vahepeal tõusnud 23. kohale, kuna aga boksipeatuste tsükkel alles kestis, võis ta suurt midagi tegemata loota veel korralikku tõusu.

Liidrirolli said järgemööda põgusalt nautida Laiksoo, Kilk ja Koorits ning kui nemadki olid oma kohustuslikud peatused teinud, jäi kellale alla 14 minuti sõiduaega. Kappeti edu Köötsi ees oli kasvanud 12 sekundile, veel seitse sekundit tagapool liikus kolmandana Uustulnd. Laiksoo vahepealsed seiklused olid ta kukutanud neljandaks, kuid kaotus Uustulndile oli vaid kolm sekundit ja muudkui kahanes. Esikümnesse mahtusid veel Paul August Lääne (Honda NSX Evo), Koorits, Kilk, Carl Markus Tammeveski (Honda NSX Evo), Tanel Kasesalu ja Siim Nöör (mõlemad BMW M4 GT3). Parek oli kerkinud 16. kohale, ent ajavahesid arvestades oli tal lootust tõusta vast kaks kohta. Kappet oleks seega Pareki sarja liidrikohalt tõuganud ning kõik näiski sinnasuunas kulgevat.

Nagu eeldada võis, möödus Parek järgemööda Vendlast ja Rudi Reinkortist (Lamborghini Huracan Evo) ning püüdis kinni Jõfferti, ent seejärel hoog rauges – kütus kippus lõppema.

Eespool näis samal ajal küpsevat põhimõtteline duell viimase pjedestaalikoha pärast, kui Laiksoo püüdis kinni Uustulndi. Paar korda Laiksoo end eessõitjale ka näitas, kuid siis tulid väikesed sõiduvead sisse ja olukord rahunes.

Kappeti edu Köötsi ees oli paisunud juba 20 sekundile ning tal tekkis isegi luksuslik võimalus hoog enne tunni täistiksumist maha võtta, et mitte üht lisaringi teha. Võit oleks ikkagi tulnud tubli 15-sekundilise eduga, kuid Kappet otsustas siiski veel ühe ringi teha. Kuni juuksenõelakurvi läbimise järel kadus tema nimi ajavõtutabelist. Internetiühenduse häire oli katkestanud tema side serveriga!

Esikoha päriski nüüd Kööts, pjedestaali järgmistele astmetele maandusid Uustulnd ja Laiksoo. Viimased oleksid ka ise mõlemad olnud võimelised võitma, kui poleks sõidu keskel piruettidega aega kaotanud. Üsna nähtamatuna püsinud Lääne lõpetas neljandana, järgnesid selgete vahedega Kilk ja Tammeveski. Seitsmendaks tõusis viimase ringi alguses Kasesalu, kui Koorits tema ees korraks rajalt välja sõitis. Esikümne lõpetasid finiši eel marulise hoo üles tallanud Volt ning Nöör. Kappeti dramaatiline ebaõnn (kirja läks talle 25. koht) kergitas Pareki 13. kohale ning tema punktiedu sarja liidrina lõpuks hoopis kasvas. Seda enam, et ka kiireima ringi (2.14,4) kaks punkti läksid talle.

Nelja etapiga on Parek kogunud 236 punkti, teist-kolmandat kohta jagavad Kappet ja Laiksoo täpselt 200 punktiga. Neljas on Kööts (181), viies Kilk (163) ja kuues Lääne (143), esikümne lõpus aga mahuvad Jõffert, Markus Kajak, Uustulnd ja Vendla kahe punkti sisse. Üldse on punkte saanud 46 sõitjat seni osalenud 71-st.

Kui tiimidest oli TCM Gold (Parek, Kööts) enne Suzukat liider mäekõrguse eduga, siis nüüd kasvas ülekaal kahe mäe kõrguseks. Nende 417 kõrval on Simtech Racing Team (Jõffert, Kilk) kogunud 289 ja R8G Simtech (Kappet, Koorits) 277 punkti. 29 osalenud tiimist on seni on silma pähe saanud 23.

Võistlus on järelvaadatav EVAL TV Youtube’i kanalilt https://www.youtube.com/live/LYfxoiRE8o4

Eesti meistrivõistlused virtuaalses ringrajasõidus GT3-autodele jätkuvad viienda etapiga 26. märtsil, kui võisteldakse Nürburgringil.

Kõik tulemused on esialgsed kuni protestide lahendamiseni.