HAKKA KOHE SÕITMA!

Kappet üritas, aga Parek võitis

EVAL S-Link GT 2023 ehk Eesti virtuaalringrajasõidu meistrivõistlused GT3-autodele jätkusid 26. märtsil viienda etapiga. Võistluspaigaks oli seekord Nürburgringi Grand Prix’ rada. Etapp kujunes põhiliste tiitlinõudlejate Juss Pareki (BMW M4 GT3) ja Risto Kappeti (Honda NSX Evo) duelliks, kuhu keegi teine sekkuda ei suutnud. Mõlemad kvalifikatsioonid võitis Parek Kappeti ees ja samamoodi lõppesid nii sprint kui ka põhisõit. Sprindis hoidis Kappet Parekit finišini pinge all, põhisõidus aga kärises vahe pikaks boksipeatusega, kus Kappet autot käivitades aega kaotas. Kiiruse poolest oli nende lähim konkurent üle pika aja taas EVAL S-Link GT 2023 etapil osalenud Kevin Korjus (Audi R8 LMS Evo2). Sprinti startis ta kolmandalt kohalt ja lõpetas neljandana, olles sunnitud tunnistama ka Ruben Voldi (BMW M4 GT3) paremust. Põhisõidus aga tõusis Korjus kuuendalt stardikohalt kolmandaks ning hoidis Reno Köötsi (Honda NSX Evo) lõpuni selja taga.

Parek tegi taas sammu meistritiitlile lähemale, suurendades edu Kappeti ees veel üheksa punkti võrra, seis on nüüd 306:268. Sarja kolmanda koha pärast võitlevad vihaselt Kööts ja Joosep Laiksoo (BMW M4 GT3), ja mitte ainult punktitabelis. Nürburgringil õnnestus Köötsil mõlemal korral lõpetada vahetult Laiksoo ees, ehkki minimaalse vahega. Punkte on Laiksool 244, ühe etapi vahele jätnud Köötsil 228.

Tiimidest jätkab kindlal võidukursil Pareki ja Köötsi meeskond TCM Gold, ligi 200 punkti tagapool aga käib tihe heitlus koguni kolme tiimi vahel.

Pinget palju, kohavahetusi vähe

Sprindi stardis hoidis Parek oma kohta, kuid Nürburgringi salakavalas esimeses kurvis pääses Korjus korraks isegi Kappetist ninajagu ette. Ent juba järgmise kurvis Korjus eksis ja oli sunnitud kolmanda koha loovutama Voldile. Hetkeks näis, et väliskurvi surutud Korjusest möödub ka Paul August Lääne (Honda NSX Evo), kiirendusel suutis Korjus siiski uuesti ette rebida. Nende taga pidasid omavahelist põhimõttelist duelli – mis suures plaanis käib Eesti meistrivõistluste pronksmedali pärast – Laiksoo ja Kööts ning pärast üheetapilist võistluskeeldu taas rajale tulnud Markus Kajak (Porsche 991 II GT3 R). Esimesel ringil trügis Kajak end mööda Köötsist, teise ringi alguses ka Laiksoost ning protsessi käigus loovutas viimane veel ühe koha Köötsile. See kõik andis Läänele nende ees juba kahesekundilise edu.

Teise ringi lõpetasid Parek ja Kappet sisuliselt teineteise sabas, Voldil aga oli juba raskusi nende tempos püsimisega. Korjus ja Lääne tulid selgete vahedega järgmistena. Esiviisikus olukord rahunes, kuid nende taga hakkas Kööts ahistama Kajakut. Ent Nürburgring on kurikuulus möödumisvõimaluste vähesuse poolest ja järjestus püsis vaatamata Köötsi ilmsele ülekaalule kiiruses. Küll aga hakkasid nad tasapisi lähemale nihkuma Läänele ning Laiksoo jõudis omakorda duellantidele järele. Kui 15-minutilisest sõiduajast oli järel veel umbes kolm ja pool ning sõita jäi kaks ringi, liikus see nelik juba ühes rongis. Kajak küll üritas Läänet torkida, ent pidi kohe hakkama ise Köötsi rünnakut tõrjuma, kuna Laiksoo püüdis üle kavaldada Köötsi. Nii jätkus see pingeline vaikelu kuni viimase ringi viimase kurvini, kus Kajak talle omase sukeldumismanöövriga Lääne kõrvale lükkas ja viiendana lõpetas. Läänest möödusid ka Kööts ja Laiksoo. Nende ees neljal esimesel kohal aga valitses rahu ja harmoonia, Parek hoidis kindlalt kohta Kappeti ees ja Voldil polnud probleeme Korjusega. Kiireima ringi punkti teenis samuti Parek, kusjuures tema edu Kappeti ees selles arvestuses oli vaid 0,003 sekundit.

Parek Kappetile võimalust ei andnud

Põhisõidu kvalifikatsioonis oli Parek taas kiireim Kappeti ees, sedapuhku ainult 0,065 sekundiga. Volt kolmandana kaotas Parekile juba ligi pool sekundit. Sprindis silma paistnutest läksid tõsiselt alt Kööts (8.) ja Kajak (12.).

Taas sai Parek hea stardi ja taas oli Kappet oma teist kohta kaotamas, seekord Voldile, kuid suutis ikka end konkurendist ette pressida. Silmapaistva stardi tegi Korjus, kes tõusis kuuendalt kohalt neljandaks. Esimene draamagi ei lasknud end kaua oodata. Kööts, kellel pronksiheitluses oli hädavajalik Laiksoole järele jõuda ja möödagi minna, andis Kilgile kerge müksu. Viimane tegi seepeale pirueti ja kukkus paljulubavalt kuuendalt kohalt rivi lõppu.

Seis avaringi lõpus oli nagu sprindisõidu koopia: Parek-Kappet koos ees, Volt nende järel, aga raskustes tempo hoidmisega ning Korjus tema järel paraja vahega. Tagapool oli head tööd teinud Kajak, kes teise ringi alguses tõusis juba üheksandaks. Veelgi suurema hüppe – 20. kohalt 11.-le – oli teinud Silver Jõffert (McLaren 720S GT3).

Neljandal ringil pressis Kajak end mööda Rasmus Uustulndist (BMW M4 GT3), viimane põrkas seejuures kokku Läänega ja kaotas veel kaks kohta. Lääne tegi aga kohe isegi pirueti ja kuniks autonina uuesti sõidusuunda sai, oli kukkunud juba 31. kohale. Tema auto aga seisis otse keset teed ja otsasõitu vältides lendas rajalt ka Rain Laupa (Audi R8 LMS Evo2).

Kümne sõiduminuti ehk viie ringi järel jätkasid Parek ja Kappet paarisrakendina ees. 2,5 sekundit tagapool tuli Volt, kellest veel 2,5 sekundit jäi maha Korjus. Järgnesid parajate vahedega Laiksoo, Kööts, Mario Haugas (BMW M4 GT3), Kajak, Uustulnd ja Mario Vendla (BMW M4 GT3). Veidi tihedam võidusõit käis teises kümnes, kuid kohavahetusteni arenesid sündmused sealgi harva.

Kajak oli see, kes ei leppinud status quo kestmisega ja üheksandal ringil surus end mööda Haugasest. Laiksoo oli samal ajal jõudnud Korjusele peaaegu tagatiiva alla, kuid boksipeatuste ootuses sündmusi forsseerima ei hakanud. Peategelastest esimesena võttis kohustusliku rehvivahetuspeatuse ette Kööts, kes keeras boksiteele üllatavalt vara – juba kümne ringi järel, mil sõita jäi veel 41 minutit. Peatselt järgnesid tema eeskujule teisedki ja seis hakkas ebaülevaatlikuks muutuma. Kõigepealt koondus tähelepanu Korjuse ja Laiksoo kaugduellile. Korjus peatus esimesena, Laiksoo temast ring hiljem. Boksiteelt väljudes oli Laiksoo veel eespool, kuid peasirget mööda liikunud Korjuse suurem hoog viis ta siiski konkurendist uuesti ette. Kööts aga jäi napilt Laiksoo selja taha. Enne rehvivahtust kolmandat kohta hoidnud Volt kukkus omakorda Köötsi järele. Kajak kaotas samuti peatusega tublisti aega – neljasekundilisest kaotusest Köötsile sai järsku 11 ja nende vahel oli nüüd ka Volt.

Tähelepanu koondus aga liidritele, sest Pareki edu Kappeti ees oli veninud üle kahe sekundi.

Parek saabus boksi hetkel, mil sõita jäi veel täpselt 35 minutit. Kappet püsis rajal koguni kaks ringi kauem, kuid boksipeatuselt naastes oli Parekist maas mitte enam kaks, vaid koguni kaheksa sekundit. Kas tõesti kulusid Kappeti auto rehvid nii järsult ja põhjalikult ära, et sissetulekuringil sedavõrd palju aega kaotsi läks? Siiski mitte. Nagu Kappet sõidujärgses intervjuus tunnistas, tegi ta ise vea pärast boksipeatust auto käivitamisel, kuhu kadus neli-viis sekundit. Nii või teisiti, ehkki Kappeti boksipeatuse järel jõudis sõit alles poole peale, oli võitja selge. Pareki-Kappeti vahe küll kõikus sinna-tänna, ent sisuliselt ei muutunud enam midagi. Kappeti aps sundis teda vaatama pigem tahapoole, kus Korjus terendas vaid 2,5 sekundi kaugusel, Laiksoo, Kööts ja Volt kohe sabas.

Mõnda aega liikus see kvartett rahumeelselt ühes taktis, sest seis rahuldas kõiki – Kappetile nad lähemale ei jõudnud, kuid vahe ka ei kasvanud. Olukord muutus, kui jõuti järele Toomas Jõele, kel boksipeatus veel tegemata ja seetõttu polnud tal ka mingit kohustust taganttulijatele teed anda. Korjus sai Jõest peasirge lõpus suhteliselt hõlpsasti mööda, Laiksoo jäi staadionisektoris aga pisut karpi ja temast möödusid nii Kööts kui ka Volt. Vahepeal oli Kappet tempot tõstnud, tegi järjest kiiremaid ringe ning venitas edu Korjuse ees viiele sekundile.

Kui sõita jäi 20 minutit, paistis esikümnes taas suhteline rahu valitsevat. Vaid Haugas ja Uustulnd kemplesid kaheksanda koha pärast. Viimane oli silmnähtavalt kiirem, kuid turvalise möödumiskoha leidmine valmistas suuri raskusi. Eespool püüdis Laiksoo Voldi uuesti kinni ja peasirgel pressis end möödagi. See uudis ei rõõmustanud kindlasti Köötsi, kes samal ajal võttis uuesti Korjuse tuulde ja hakkas oma võimalust passima. Ehkki veel 15 minutit jäi sõita, õiget võimalust ei tulnudki. Laiksoo omakorda suutis Voldi pikapeale maha jätta, kuid Köötsi püüdmiseks polnud temalgi jaksu.

Lääne sõit aga astus seisust „täiesti metsas“ veel pika sammu metsasügavuse poole, kui ta möödumisvõimalust otsides Juss Kaareperega (McLaren 720S GT3) kolmandas kurvis kokku põrkas ja mõlemad pirueti tegid. Ring hiljem toimus samas paigas ka Haugase ja Uustulndi „sõpruskohtumine“, mille järel viimane haaras kaheksanda koha enda valdusse. Haugase püüdis kinni nimekaim Vendla, kuid kuna tegu oli tiimikaaslastega, läbiti viimased kümme võistlusminutit sõbralikult teineteise järel.

Teise kümne keskel käis aga samal ajal äge heitlus, kus Siim Nöör (BMW M4 GT3) kaitses oma kohta Rudi Reinkorti (Lamborghini Huracan Evo) ja Carl Markus Tammeveski (Honda NSX Evo) eest. Tammeveski oli sellest kolmikust kiireim ja aktiivseim ning möödus Reinkortist efektsel moel viiendas kurvi väljastpoolt. Ent eksimus viimases šikaanis võimaldas Reinkortil endise seisu peagi taastada.

Viis minutit enne finišilipu langemist näiski see trio olevat ainus, kes esikahekümnes veel mingit draamat võiks pakkuda. Tammeveski panigi maksma oma ülekaalu kiiruses, möödudes kõigepealt Renikortist ja viimasel ringil ka Nöörist. Eespool passis Kööts endiselt Korjust ja tema kolmandat kohta ning viimase ringi algul tegi isegi midagi möödasõidukatse sarnast, kuid otsustas sisuliselt väljateenitud kopsaka punktisaagiga mitte riskida.

Kell käis juba tunnise võidusõidu viimast poolt minutit, kui otseülekandes ilmus ekraanile kuuenda kurvi järel tasakesi mäest alla veerev Kajaku auto. Kas tõesti paariliitrine valearvestus kütusega? Nagu selgus, oli tegu siiski käiguvahetusapsuga – kuidagi oli Kajakul õnnestunud neljandalt käigult otse teisele minna ja virtuaal-Porsche virtuaalmootor seda väärkohtlemist välja ei kannatanud. Uustulnd tõusis seega seitsmendaks, kahe Mario tandem järjestuses Haugas-Vendla kaheksandaks-üheksandaks ning viimane esikümnekoht läks Jõffertile.

Pareki võidu hinnaks Kappeti ees kujunes lõpuks seitse sekundit. Kappetist rohkem kui kümme sekundit hiljem veeresid minimaalsete vahedega üle finišijoone Korjus, Kööts ja Laiksoo, kellele neljasekundilise vahega järgnes Volt.

Positiivsest küljest väärib kindlasti märkimist Dmitri Tšubenko (BMW M4 GT3), kes oma debüüdi EVAL S-Link GT 2023 sarjas lõpetas põhisõidu korraliku 16. kohaga. Lääne äpardunud võistlus päädis 22. kohaga, eesriide langemise eel traagilise kangelase rolli asunud Kajakule läks kirja 28. koht.

Kiireima ringi tegi seekord Kappet ajaga 1.53,552, mis tõi talle kaks lisapunkti.

Nürburgringi võistlusega kasvas Pareki edu Kappeti ees veel üheksa punkti võrra, nende skoorid on vastavalt 306 ja 268. Laiksool kolmandana on punkte 244. Ehkki neljandat kohta hoidev Kööts (228) lõpetas mõlemad sõidud temast eespool, kahanes vahe ainult kolme punkti võrra. Viiendal-kuuendal kohal oleval Kilgil (191) ja Läänel (169) läks seekord kehvasti, Lääne järel on aga napi 12 punkti sees Vendla (163), Jõffert (161), Volt (159) ja Uustulnd (157). 72 osaleja seast on punktideni jõudnud 48.

Meeskondadest suurendab TCM Gold (Parek, Kööts) oma punktisummat pöörase kiirusega, hetkeseisuga on nad 534 punkti peal. Järgmised kolm on aga vägagi lähestikku: Simtech Racing Team (Jõffert, Kilk) on kogunud 352, R8G Simtech (Kappet, Kaspar Koorits) 351 ja TCM S-Link (Laiksoo, Tanel Kasesalu) 342 punkti.

Võistlus on järelvaadatav EVAL TV Youtube’i kanalilt https://www.youtube.com/live/lF24VYBfAuE

Eesti meistrivõistlustel virtuaalses ringrajasõidus GT3-autodele on sõita veel kaks etappi: 9. aprillil Kyalamis ja 3. aprillil Spas.

Kõik tulemused on esialgsed kuni protestide lahendamiseni.